Тема. Будова рослин. Рослини — живі організми
Мета: поглибити поняття орган рослини; сформувати уявлення про
значення кожного органа (кореня, стебла,листків, квіток, плодів з насінням) для
рослини, про особливості живлення і дихання рослин; уміння розрізняти органи
рослини, називати їх; формувати вміння логічно міркувати, правильно
висловлювати свою думку, здійснювати взаємоконтроль; виховувати критичність і
доказовість мислення, естетичне сприймання рослин, моральну відповідальність за
збереження рослинного світу, любов та повагу до рослин - символів України.
Обладнання: роздатковий матеріал — гербарії різних трав'янистих
рослин з усіма органами, квітучі кімнатні рослини, таблиці, малюнки «Органи
рослини», схеми «Живлення рослин», «Дихання рослин», зразки пророщеної учнями вдома квасолі.
Хід уроку
I.
Організаційний момент. Хвилинка спостережень
-
Яка
пора року настала?
-
Як
змінилися рослини? Чому?
-
Які
птахи відлетіли?
-
Яка
сьогодні погода?
ІІ.
Перевірка домашнього завдання
-
Чим
живі організми відрізняються від предметів неживої природи?(вони дихають, живляться, ростуть, розмножуються)
-
Розкажіть,
яке значення мають рослини у вашому житті.(прикрашають
кімнати, дають кисень, дають плоди, які вживаємо в їжу)
-
Чому
рослини називають зеленим дивом Землі?
ІІІ.
Повідомлення теми і завдань уроку
1.
Гра «Назвіть рослину»
На городі нога стоїть,
На нозі голова висить.
Куди сонечко повернеться,
Туди голова нахилиться. (Соняшник)
Навесні красується білим цвітом,
а в жнива — червоним плодом. (Вишня)
І маленькі, і старенькі
Влітку, взимку, навесні
Всюди вдягнені гарненько
У зелені сукні всі. (Ялинка)
Стрімко вибігли на гору
Дві подружки білокорі.
Дощик їм полоще кіски.
Звуть подружок цих... (берізки).
З-під снігу свій листочок
До сонця простягну
І синіми
дзвіночками
Вітаю я весну.
(Пролісок)
За хатою у садочку,
У зеленому листочку,
Та в червоних намистах
Стоїть пава молода.
І збігаються всі діти,
Щоб на неї поглядіти.
За намисто кожен — смик!
Та й укине на язик. (Калина)
-
Сьогодні
на уроці ми дізнаємось, що спільного між цими рослинами, а також поговоримо про
їх значення для життя на Землі.
ІV.
Вивчення нового матеріалу
1.
Хвилинка уяви.
Робота в групах «Ліс», «Луг», «Поле», «Город», «Водойми».
Запросити групи дітей відповідно до їх назви в ліс, луг,
поле, город, водойму.
-
Заплющте
очі. Спробуйте уявити рослини, які там ростуть, хто їх вирощує.
(Учні
обговорюють питання в групах, а доповідач висловлює думку групи. Експерти
фіксують спільні погляди і пропонують узагальнену відповідь.)
У природі є багато видів рослин. Одні з них вирощують
люди. Це культурні рослини. Інші ростуть самі. Це дикорослі рослини. Так, діти,
у природі є багато видів рослин. Але у них є щось спільне.
2.«Мозковий
штурм»
-
Що
є спільного у всіх рослин? (стебло,
листочки, корінь, квітка)
3.
Розповідь вчителя з елементами бесіди.
Всі рослини мають схожу будову. Кожна рослина складається
з частин, які називаються органами. Кожен орган має свою назву: корінь, стебло,
листок, квітка, плід з насінням.
- Розглянемо таблицю «Органи
рослин».
1. Корінь рослини. Він знаходиться у ґрунті. За допомогою
кореня рослина живиться поживними речовинами.
2. Стебло. На ньому є листки, квіти, плоди. По стеблу
поживні речовини рухаються до листків, квітів і плодів.
Ці речовини підтримують життя рослин. Стебло може бути
зеленого або коричневого кольору.
3.
Листки, які найчастіше бувають
зеленого кольору. Вони можуть бути гладенькі, шорсткі, округлі чи зазубрені.
4.
Квітка. У кожної рослини вона
різна за величиною, формою і кольором. За допомогою кольору квіти приваблюють
до себе комах, які запилюють їх.
5.
Плід. Запилена квітка
перетворюється на плід.
Плоди також бувають різні за кольором і виглядом. Горіхи,
яблука, сливи — це плоди. За допомогою насіння з плодів рослин розмножуються.
(Розглянути рослини з гербарію і перелічити всі частини
рослини.)
4.
Практична робота.
1. Робота в
парах.
Учні
розглядають паростки квасолі, які вони пророщували вдома, розкладають їх у тому
порядку, в якому вони розвивались з насінини. Потім за допомогою запитань одне
одному називають всі інші частини квасолі, яких не побачили в досліді.
2. Учні разом з учителем розглядають дві гілочки однієї
рослини. Одна з них стояла у підфарбованій синькою воді, інша — у звичайній.
-
Що
побачили?
-
Чому
гілочка, що стояла у підфарбованій воді, стала всередині такого самого кольору,
як вода? (Вода від кореня рухається по
стеблу.)
-
Це
перший спосіб живлення. Від кореня вода несе поживні речовини до інших коренів.
Другий спосіб живлення такий : під дією сонячної енергії
рослини самі утворюють поживні речовини — цукор і крохмаль — у своїх листках із
води й вуглекислого газу.
Фізкультхвилинка
Дерева
високі-високі,
Травичка
низенька-низенька.
Вітер
дерева колише-гойдає,
То
вправо, то вліво їх нахиляє,
То
вперед, то назад нагинає.
А
птахи летять, відлітають,
А
діти тихенько за парти сідають.
5.
Робота з підручником.
Прочитати текст «Рослини — живі організми» і дати
відповіді на запитання.
-
Що
ще утворюється в листках під дією світла? (Кисень.
Рослини виділяють його з повітря.)
-
Коли
рослини виділяють кисень?
-
Коли
рослини вбирають кисень?
-
Якими
органами дихають рослини?
-
Чи
рухаються рослини? Наведіть приклади.
-
Які
ознаки всього живого є у рослин?
V.
Закріплення та осмислення знань
-
Доведіть,
що рослини — частина живої природи.
-
Чому
рослини не можуть жити без сонячного світла?
-
Доведіть,
що рослини — джерело поживних речовин і кисню на Землі.
1.
Гра «Так чи ні».
Корінь вбирає із ґрунту воду?(так)
У плоді утворюються поживні речовини? (так)
Насіння захищає плід від пошкоджень?(ні)
Стебло проводить воду від кореня до всіх органів? (так)
З листя
утворюється плід? (ні)
VІ.
Узагальнення й систематизація знань
Робота з таблицею «Значення органів для рослин».
Цікавинки.
-
А
чи знаєте ви, що є рослини, які вважаються символами нашої держави?
-
Які
рослини-символи ви знаєте? (калина,
верба, барвінок, чорнобривці).
-
Так,
справді, ці рослини є символами України. У народі кажуть: "Без верби і
калини нема України".
Кожний народ має свої улюблені рослини-символи: для
канадців це - клен, для росіян —
берізка, а для нас, українців, верба та калина.
Калина є символом дівочої краси, кохання, вірності.
З давніх-давен вона – символ рідної землі, батьківської хати. Тому й
садять калину біля хати, щоб не
переводився рід, біля колодязів, щоб
вода була здоровою і смачною. А посаджена на могилі калина — символ пам'яті, туги за померлими.
Біля тину — калина, біля ставу — верба
Це — моя Україна, земля рідна моя.
Нахилилась вербонька до води,
Зацвіла
калинонька для краси,
Найдорожча для нас та земля,
Де
родились всі ми, ти і я.
Українці здавна
шанують вербу. Де тільки не використовували! Із вербових колод майстри
видовбували посуд, човни. Плели різноманітні клітки, кошики, робили меблі,
огорожі-тини.
На Вербному
тижні у церквах освячують вербові
гілочки, а повернувшись додому, злегка вдаряють вербовими прутиками всіх рідних, промовляючи:
Не я б’ю, верба б’є.
Великим
будь, як верба!
Здоровим , як вода, багатим, як земля,
а вродливим, як весна.
VІІ.
Підсумок уроку. Оцінювання учнів
Розгадування кросворда
1. Білі горошини на зеленій стеблині. (Конвалія)
2. Сидить баба серед літа, у сто сорочок одіта. (Капуста)
3. Що то за голова, що лиш зуби й борода? (Часник)
4. Повна діжка жита, п'ятачком накрита. (Мак)
5. Висить шапличок, а в тім шапличку сімсот козаків.
(Соняшник)
6. Гілки рогаті, плоди крилаті. (Клен)
7. Квітка гарна розквітає, а торкнешся — всіх кусає.
(Троянда)
8. Має шкір сім, витискає сльози всім. (Цибуля)
-
Поділіть
рослини, розгадані у кросворді, на дві групи. Дайте назву кожній групі.
(Робота в парах. Взаємоперевірка.)
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати статті підручника «Будова рослин», «Рослини —
живі організми».
Немає коментарів:
Дописати коментар