Тема: Сім'я. Склад сім¢ї
Мета: збагачувати у дітей уявлення про сім¢ю, як спільноту рідних людей, про належність кожного учня
до певної сім¢ї; розвивати позитивне ставлення до своїх рідних, рідної
домівки; виховувати почуття гордості за свою сім¢ю.
Обладнання: картки із
загадками, картки для роботи в групах, родинне дерево,ілюстрації з теми.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
–
Любі діти! Погляньте у вікно – як ласкаво посміхається
Вам сонечко. Привітаймо його і скажімо: «Доброго дня!» А тепер
усміхнімось один одному й побажаймо: «Доброго дня!»
Вам сонечко. Привітаймо його і скажімо: «Доброго дня!» А тепер
усміхнімось один одному й побажаймо: «Доброго дня!»
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Відгадування загадок.
Пестить, ніжить і голубить,
розуміє, дуже любить.
Я до неї пригорнуся,
бо вона моя…(матуся).
Хитрі очі, дві косички.
У веснянках ніс та щічки.
Непосида невеличка
називається…(сестричка).
Сильний, добрий, справедливий,
біля нього ми щасливі.
Знає, вміє він багато.
Гордимось, бо це наш… (тато).
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Хто це? Звичайно ж, мама, тато, братик, сестричка - це
найрідніші на світі люди, які один
одного шанують, люблять і є членами єдиної сім'ї. Сьогодні на уроці ми
поговоримо про сімю. Дізнаємось, з кого вона складається.
IV.Вивчення нового матеріалу
1. Робота із загадкою
Цифра ця усім
говорить,
скільки днів до
тижня входить.
А як поряд стане
"Я",
то це буде вже…(сім'я).
2. Розгадування ребуса
ЯЯЯЯЯЯЯ (сім'я)
3. Робота з віршем. Розповідь учителя.
А що дитині
треба?
Дім, красивий,
білий,
І, як світлий образ,
мамин погляд
добрий,
й батька
дорогого,
чути добре
слово.
А ще було б гарно
мати сестру й
брата.
- Отже, хто
входить до складу сім'ї?
- Так, сім'я -
це, звичайно ж, мама і тато, сестра і брат, бабуся і дідусь. Сім'я - це група
людей, яка складається із чоловіка,
жінки, дітей та інших блиьких родичів, які живуть разом під одним дахом.
- А кого не
вистачає в цьому переліку? Справді, вас самих.
4. Робота з підручником.
- Розгляньте
малюнки на ст. 44.
- Навіщо людині
сім'я?
- Розкажіть, які
бувають сім'ї?
- Прочитайте
перший абзац на ст. 45.
- З кого
складається сім'я?
- Чому сім'я
важлива для кожної родини?
5. Розповідь учителя
— Ми часто
говоримо слово сім’я. Воно таке звичне і приємне. Промовляючи його, ми одразу ж
згадуємо маму, тата, дідусів, бабусь, сестричок і братиків. У сім’ях разом
можуть жити два, три і навіть чотири покоління. Наприклад, крім батьків і
дітей, можуть жити бабуся, дідусь, прабабуся та прадідусь. Якщо в сім’ї троє і
більше дітей, то така сім’я є багатодітною. Родини бувають різні, у яких є і
мама, і тато, а буває й так, що є тільки один з батьків. Не в усіх є бабусі й
дідусі, братики і сестрички. Є сім’ї, у яких живуть усиновлені діти або діти
живуть з бабусею чи дідусем, іншими родичами. Любіть і поважайте свою сім’ю,
допомагайте одне одному. Коли в родині доброзичливі стосунки, всі розуміють
одне одного, поважають і допомагають,— це дружна сім’я. У такій сім’ї дорослі
піклуються про дітей, а діти й онуки з повагою і шаною ставляться до старших,
прислухаються до їхніх порад.
Докладай зусиль,
щоб твоя сім’я була дружною, а для цього:
ü будь
уважним і чуйним, намагайся помічати, коли потрібна твоя допомога;
ü не
чекай, коли тебе попросять про допомогу, сам запропонуй її;
ü розподіли
свій день так, щоб залишався час на хатні справи; будь увічливим.
Якщо ти не
погоджуєшся із чиєюсь думкою —
ü не
кричи, поясни спокійно, вислови свої заперечення чемно;
ü не
втручайся в розмову дорослих;
ü нікого
не ображай, не сварися;
ü приділяй
увагу меншим братикам і сестричкам;
ü намагайся
нікому не заважати.
Якщо заважають
тобі, ввічливо попроси цього не робити. Скажи: «Не заважайте мені, будь ласка».
6. Побудова "асоціативного куща"
Сім'я
7. Розповідь учителя
- Звичайно, що у кожного з нас є ще родичі - бабусі,
дідусі, дядьки, тітки. Це наша родина. Родина - це ті люди, що знаходяться в
родинних стосунках по предках, бабусях і дідусях: тітки, дядьки, їхні діти,
племінники, двоюрідні сестри, брати і т. д. Вони родичі - близькі і далекі, але
це вже родина. Дуже часто у родинах складають родинне дерево. Сильне, могутнє
дерево.
А тепер уявіть собі, що це не дерево, а ваш рід. Де б ви
на ньому знайшли самих себе, найменших членів роду?
Ми - це молоденькі зелені листочки; гілки - це наші мама
і тато. стовбур, що ближче до нас, міцний, це можливо, наші дідусі, бабусі… А
коріння - це вже наші прадіди, ті, хто жив сто чи двісті років тому.
- Родина - це не тільки наші родичі. Це і наш клас,
школа, весь український народ. Ми з вами
- великий народ, який складається з
родин, великих і малих, дружніх і працьовитих.
8. Робота з підручником
- Дочитайте статтю.
- З кого складається родина?
- Назвіть членів своєї родини.
- Які традиції є у вашій родині?
- Яку родину називають династією?
9. Фізкультхвилинка
V.
Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота у групах
- Яке поняття ширше: сім'я чи родина? Порівняйте.
Спільне
|
Відмінне
|
Група
близьких родичів
|
Сім'я - це
родичі, які проживають разом.
Родина -
це родичі, які прорживають окремо.
|
2. Гра "Продовж речення"
моя мама…
мій тато…
бабуся - це мама…
дідусь - це тато…
прабабуся - це мама…
прадідусь - це тато…
3. Робота в зошиті.
VІ. Підсумок уроку
Вправа "Мікрофон"
- Сьогодні на
уроці я зрозумів…
- Хочу бути…
- Хочеться завершити наш урок такою молитвою
Вислухай мене, Боже
Мій Господи,
Почуй моє благання,
Пошли в сім'ю мою
Мир, спокій і єднання
Ти, що таємно
З неба поглядаєш,
Про мою маму й тата мого
Добре усе знаєш.
Навчи батьків моїх
У Божім страсі жити,
Любити один одного
Й ніколи не сваритись.
Щоб горя і лиха
Ніколи не знали,
Щоб хворим й нужденним
Всі помагали.
Нехай же прокажуть
Молитву всі люди,
Нехай же надія
І Бог з нами буде.
VІІ. Домашнє завдання.
- Підготувати невеличку розповідь про традиції своєї
родини.
Немає коментарів:
Дописати коментар