Конспект уроку з укр мови до проекту

Тема: Закінчення слова
Мета: формувати в учнів уявлення про закінчення слова як його змінну частину; вчити визначати в словах закінчення шляхом словозміни; розвивати в учнів зв'язне мовлення; виховувати повагу до праці, бережливе ставлення до хліба.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Усі сідайте тихо діти.
Домовляймось – не шуміти,
Руку гарно піднімати,
Чітко, влад відповідати.
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати.
То ж гаразд, часу не гаєм,
І урок вже починаєм.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.
-     На уроках української мови ви багато дізналися про текст, про його будову, типи текстів.
-     З чого складається текст? (з речень)
-     А речення з чого складаються? (зі слів)
-     З яких частин складається слово? (зі звуків,букв, складів)
-     Але у словах можна визначити й інші частини, які мають певне значення. І сьогодні ми почнемо вивчати нову тему "Будова слова".
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Робота над засвоєнням поняття "закінчення".
Спробуйте скласти речення.
1) До, пішли, ми, ліс, восени. (Восени ми пішли до лісу)
2) Пожовкло, дерева, на, листя. (Пожовкло листя на деревах)
-     Що вам довелося зробити, щоб побудувати правильні речення? (змінити деякі слова)
-     Які слова довелося змінювати? (ліс - лісу, дерева - деревах)Для чого?
-     Що при цьому змінювалося - все слово, чи його частина?
2. Порівняння слів.
-     Порівняйте між собою слова кожного стовпчика.
цікавий        квітка
цікава          квітку
цікаві           квітки
-     Як ви гадаєте, у кожному стовпчику записані різні слова, чи форми того ж самого слова? (форми одного слова)
-     Чим вони відрізняються?(закінченням)
-     Який висновок можна зробити?(щоб поєднати слова в реченнях, змінюється частинка в кінці слова)
-     Відгадайте загадку
Нас слова міняють часто,
І, як видно, це - на щастя.
Бо якби ми не мінялись,
То слова б не поєднались. (Закінчення)
3. Пояснення вчителя.
-     Частина слова, яка змінюється і стоїть в кінці слова, називається закінченням.
4. Робота з підручником.
1) Виконання вправи 135.
Прочитайте речення. Зверніть увагу на те, як змінюється в них слово праця.
Випишіть слово праця з тими словами, з якими воно зв'язане в реченнях. Позначте змінну частину за зразком.
Прикрашає (що?) праця.
Не живе (без чого?) без праці.
Бережіть (що?) працю.
Створюються (чим?) працею.
Бачить (у чому?) у праці.
2) Робота над правилом.
 
-     Що таке закінчення?
-     Як виділити закінчення?
3) Виконання вправи 136 (усно).
-     Чи можна вважати цей рядок слів реченням?
-     Що треба зробити зі словами, щоб утворилося речення? Побудуйте речення.
Після уроків учні нашого класу ходили до парку.
4) Виконання вправи 137 (самостійно)
-     Спишіть, розкриваючи дужки.
діти поспішають до школи. В школі учні привіталися з учителькою. Школярі сідають за парти. Учень відповідає біля дошки. учителька похвалила учня за гарну відповідь.
-     Що потрібно було зробити зі словами, що стояли в дужках? (змінити закінчення)
-     Які ще слова, потрібні для зв'язку слів у реченні, довелося вставити? (прийменники)
-     Отже, закінчення і прийменники служать для зв'язку слів у реченнях. За допомогою закінчень утворюються різні форми того самого слова.
5) Ознайомлення з правилом.
5. Фізкультхвилинка
Ми писали, ми трудились,
Наші пальці заморились.
Треба нам їх розім'яти,
Щоб могли вони писати.
Вже не маємо турботи
І продовжуєм роботу.
6. Каліграфічна хвилинка
Відгадайте загадку.
В землю кидалося,
На повітрі розгулялося,
В печі гартувалося,
Запахом своїм всіх приваблює. (Хліб)
Хх Хх Хл хл хв ах хліб
Любіть мене, шануйте, їжте та здоровими будьте.
6. Розповідь учителя.
З сивої давнини люди вважали, що все на світі від хліба: і радість, і життя, і зростання, і посміх матері, і кроки дитини, і доля щаслива.
Шанобливе ставлення до хліба відчувалося в усьому. Щодня пекли житній хліб. Вчиняли його на заквасці, місили в дерев'яній діжі. Випікання хліба мало свої правила, було по суті, цілим обрядом.
7. Слухання вірша М. Рильського "Про хліб"
- Не кидайтесь хлібом, він святий! -
В суворості ласкавій,
Бувало, каже дід старий
Малечі кучерявій.
- Не грайся хлібом, то ж бо гріх!-
Іще до немовляти,
Щасливий стримуючи сміх,
Бувало, каже мати.
Бо красен труд, хоч рясен піт,
Бо жита дух медовий,
Життя несе у людський світ
І людські ріднить мови.
Хто зерно сіїть золоте
В землю палку, невтомну,
Той сам пшеницею зросте
На полі вселюдському.
8. Обговорення прослуханого вірша.
-     Хто вирощує хліб?
-     Як ви розумієте слова "бо красен труд, хоч рясен піт"?
-     Доберіть слова - синоніми до слова хліб.(коровай, паляниця, булка, калач, буханець)
9. Робота з текстом на дошці.
(вправа 139)
-     Про що ви дізналися?
-     Які головні слова в цьому тексті?
-     Чому потрібно дорожити хлібом?
-     Простежте, яке слово повторюється в тексті. Поставте до нього питання і визначте закінчення. Запишіть ці слова у зошити і визначте закінчення.
-     Перебудуйте останнє речення за зразком першого і запишіть його. Завжди пам'ятайте ці слова.
-     Пригадайте   прислів’я про хліб.
• На чорній землі білий хліб родить.
• Без солі, без хліба немає обіду.
• Хочеш їсти калачі — не сиди на печі.
Хліб – всьому голова.

-      
ІV. Узагальнення і систематизація знань.
Колективне виконання вправи 138.
-     Спишіть текст, вставляючи пропущені закінчення.
V. Підсумок уроку
-     Що нового про слова ви дізналися на уроці?
-     Що таке закінчення? Як його знайти?
-     Що служить для зв'язку слів у реченнях?
-     Що утворюється за допомогою закінчень?
VІ. Домашнє завдання
Виконати вправу 140.
(Розглянути ілюстрації, скласти і записати невелику розповідь про те, як приходить хліб на наші столи.)




Немає коментарів:

Дописати коментар